Belangrijke rol voor studenten Vonk tijdens Landbouwdag Alkmaar

11 sep , 15:42 Cultuur
1Z1A3183a
Vonk

ALKMAAR - Op woensdag 24 september 2025 vindt, in de binnenstad van Alkmaar, de jaarlijkse Landbouwdag plaats. Een evenement waarmee de organisatie het aanbod, innovaties en technologische ontwikkelingen in de agrarische sector in de regio wil verbinden met het publiek. Bij de invulling van de Landbouwdag speelt Vonk al jaren een belangrijke rol.  

Waar de Landbouwdag van oudsher een dag was waarop boeren bijeen kwamen om hun vee te verhandelen en hun vrouwen van de opbrengst stoffen op de bijbehorende Lappendag kochten, is de Landbouwdag door de jaren heen veranderd en vernieuwd. Meta Uman, secretaris van de organisatie geeft aan: “Het tentoonstellen van vee is sinds het begin van deze eeuw aangepast, deels door de veranderde kijk op dierenwelzijn, maar ook door ziektes als blauwtong. Daarvoor in de plaats zijn andere activiteiten gekomen. Nog steeds zijn er koeien en geiten te vinden, is er een paardententoonstelling/keuring en vindt de Lappendag plaats, maar het evenement is inmiddels uitgebreid met een streekproductenmarkt, een Onderwijsplein en een innovatieplein waar technologische ontwikkelingen uit de agrarische sector te zien zijn.”

Onderwijsplein met Vonk-studenten 

Op het Onderwijsplein legt Vonk de link tussen onderwijs en de agrarische sector. Studenten van de mbo-opleidingen Veehouderij, Voeding en Bloem, groen & styling bieden daar verschillende activiteiten aan. Studenten van de opleiding Voeding presenteren bijvoorbeeld hun zelfbedachte en ontwikkelde voedingsproducten aan het publiek.  Dit als onderdeel van het project Startup, waarin studenten ondernemerschap combineren met creativiteit en vakkennis in de voedingssector. Bezoekers van de Landbouwdag kunnen de producten proeven en hun mening geven. De studenten gebruiken deze feedback om hun product verder te verbeteren en te toetsen op marktpotentie. “Het is geweldig om te zien hoe onze studenten hun creativiteit en vakkennis inzetten om echte producten te ontwikkelen die aanslaan bij consumenten," zegt Cock Smit, docent Voeding. "De Landbouwdag is een mooie gelegenheid om hun ideeën te toetsen in de praktijk en te leren van echte feedback."

Paardententoonstelling 

Buiten het onderwijsplein is Vonk te vinden op het Waagplein waar studenten van de opleiding Paardenhouderij en de opleiding Handhaving en Beveiliging de paardententoonstelling/keuring begeleiden. Mooi is dat de studenten hierbij een oude traditie voort kunnen zetten, rekening houdend met de paardenhouderij anno nu (denk aan paardenwelzijn en veiligheid voor mens en dier). Voor de ontwikkeling van de studenten is het organiseren van een evenement als dit een hele leerzame ervaring.

Moderne machines en innovaties 

Op het innovatieplein op het Hofplein is er ruim aandacht voor de technologische ontwikkelingen en innovaties in de agrarische sector. Uman: “. We laten zien hoe we met moderne machines en technologie uit de agrarische sector het werk in deze sector duurzamer, maar ook vaak makkelijker maken. We vinden het daarbij belangrijk om te laten zien wat er op agrarisch gebied in de regio gebeurt.”

Over Landbouwdag Alkmaar 

Sinds 1884 wordt de Landbouwdag, eerst 5-jaarlijks en inmiddels elk jaar georganiseerd, door Stichting Alkmaar Agrarisch Centrum (SAAC). Meer informatie over de Landbouwdag en alle activiteiten is te vinden op www.landbouwdagalkmaar.nl  .