
BROEK OP LANGEDIJK - Hoe verplaatsten inwoners van Langedijk zich in een tijd zonder verharde wegen, auto’s en vrachtwagens? Die vraag staat centraal tijdens een lezing van historicus Arie Kaan op zaterdag 14 februari 2026 bij Museum BroekerVeiling in Broek op Langedijk. De bijeenkomst zoomt in op de ontwikkeling van vervoer en transport in het gebied door de eeuwen heen.
Eeuwenlang waren varen en lopen de belangrijkste manieren van verplaatsen in Langedijk. Waterwegen fungeerden als het voornaamste netwerk, met schuitjes, zeilvaartuigen en later motorschuiten als onmisbare transportmiddelen. In zijn lezing schetst Kaan de evolutie van deze vaartuigen: van kleine houten boten tot grotere binnenschepen en de overgang naar ijzeren schepen.
Ook het vervoer over land komt uitgebreid aan bod. Zo wordt stilgestaan bij het gebruik van dieren, waaronder hondenkarren en paarden die rijtuigen en wagens voorttrokken. Een belangrijke verandering deed zich voor aan het einde van de 19e eeuw, toen de fiets met luchtbanden zijn intrede deed en afstanden ineens aanzienlijk makkelijker te overbruggen werden.
Daarnaast gaat Kaan in op de komst van trams en treinen. Minder bekend is dat er ooit plannen waren voor een tramverbinding door de hele Langedijk, zelfs tot aan Dirkshorn. Tot slot wordt de grote verschuiving van watertransport naar wegvervoer besproken, waarbij de ruilverkaveling een ingrijpende invloed had op het landschap en het dagelijks leven.
Aan de hand van uitgebreid historisch beeldmateriaal krijgen bezoekers een concreet en herkenbaar beeld van hoe het vervoer in Langedijk zich door de tijd heeft ontwikkeld.
Praktische informatie
De lezing vindt plaats op zaterdag 14 februari 2026 en begint om 14.00 uur. De locatie is Museum BroekerVeiling in Broek op Langedijk. De entree bedraagt € 7,50, inclusief koffie of thee met iets lekkers. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via [email protected] onder vermelding van Lezing Transport in Langedijk. Voorafgaand aan de lezing is er koffie en thee; na afloop is er gelegenheid om na te praten. Consumpties na afloop zijn voor eigen rekening.


